NSW Government NSW Health
South Eastern Sydney Local Health District
nsw health

International Nurses and Midwives Awards 2018

We congratulate all the nurses and midwives across South Eastern Sydney Local Health District that have been recognised for their outstanding achievements for 2018.  
 

Prince of Wales Hospital

  •  Merrilyn Lambert (RN, Emergency Department) – Nurse of the Year
  •  Alex Aguilar (EN Parkes 5) - Heart of Caring Award
  • Megan Pinfold (Nurse Manager ICU) - Inspirational Leadership Award
  • Mary Mulcahy (Nurse Educator NERU) - Innovation and Research Award
  • Haematology Oncology Day Centre (HODC) and the Cancer Outreach Team - Teams of the Year

Royal Hospital for Women:

  • Justine Darling (CNS2, Diabetic Educator) - Nurse of the Year 2018
  • Miriam Long (RM, Birthing Services and Triage) - Midwife of the Year 2018
  • Macquarie Unit - Team of the Year 2018
  • Margaret Evans (CNC, IPU) - Coll Fisher Scholarship Award 2018 ($1000 education grant)

St George Hospital winners:

  • Lauren Sturgess - 2018 Nurse/Midwife of the Year + Nursing & Midwifery Vision Award
  • Clare Loveday - 2018 Exceptional Leadership Award
  • Keryn Jones - 2018 Clinical Practice Award
  • Kate Boler - 2018 Emerging Leader Award
  • Natalie Webster - 2018 Transitional Nurse Award
  • Jessica Hodge - 2018 Graduate Midwife Award
  • Emma Hayes - 2018 Commitment to Service Award Cancer
  • Yan Gao - 2018 Commitment to Service Award Medicine 1
  • Erin Casey - 2018 Commitment to Service Award Critical Care
  • Geriatric Flying Squad - 2018 Commitment to Service Award Medicine 2
  • Steve Klekackoski - 2018 Commitment to Service Award Surgery & Perioperative Service
  • Amanda Wills - 2018 Commitment to Service Award Nursing & Midwifery Support
  • Rieko Ueda - 2018 Commitment to Service Award Women's & Children's
  • Venous Access Team - 2018 Service Line Team Award Cancer
  • Ward 6B - 2018 Service Line Team Award Medicine 1 
  • Ward 3N MAU/GMU - 2018 Service Line Team Award Medicine 2
  • PACU - 2018 Service Line Team Award - Surgery & Perioperative Service
  • Deteriorating Patients Program - 2018 Service Line Team Award - Nursing & Midwifery Support
  • ICU Orientation and Transition to ASB Team - 2018 Service Line Team Award - Critical Care
  • 1 South - 2018 Service Line Team Award Women's & Children's

Sutherland Hospital winners:

  • Kiran Pandit (Killara Acute) - Exemplar Award
  • Brendan Savann (Southcare) – Every Day Hero Award
  • Srijana Budhathoki (Cooinda) – Natural Born Leader Award
  • Sarah Dunn (Maternity) – Compassionate Care Award
  • Benjamin Crook (Emergency Department) – Mentor/Coach/Preceptor Award
  • Jessica Pahina (Warada) – Transition to Practice Award
  • Amanda Pisani (Warada) – Preceptor Award
  • Warada Ward – Team of the Year

Sydney / Sydney Eye Hospital winners:

  • Justin Quigley (EN, Emergency Department) - Nurse of the Year
  • Kay Maddison (Clinical Nurse Consultant for Hands) -  Joyce Rodmell Scholarship
  • Melinda Smith (Scrub-Scout) - Most Respected Nurse in Unit
  • Jane Barr (Anaesthetics and PACU) - Most Respected Nurse in Unit
  • Sharon Aquino (2 East) - Most Respected Nurse in Unit
  • Bella (Jimin) Yim (2 West & Hand Clinic) - Most Respected Nurse in Unit
  • Jinnie Yoon (1 East) - Most Respected Nurse in Unit
  • Vicki (Nong) Court (Day Procedure Unit) - Most Respected Nurse in Unit
  • Kathleen Alati-it (Emergency Department) - Most Respected Nurse in Unit
  • Gareth Hockey (Nursing Education, Research and Leadership Unit) - Most Respected Nurse in Unit
  • Mary Sou Sou (Nursing Administration Services) - Most Respected Nurse in Unit